اورانیون

مطالب دیگر:
📚پاورپوینت عقاب 📚پاورپوینت علم در قرآن 📚پاورپوینت علل+ناکافی+بودن+شیرمادر 📚پاورپوینت عمليات رواني 📚پاورپوینت علفهاي هرزوكنترل ان د رشرايط ديم 22 اسلاید 📚پاورپوینت عقل و ارتباط آن با دين 📚پاورپوینت عمق میدان (Depth Of Field (DOF 📚پاورپوینت عملگر ها و عناصر نهايي 📚پاورپوینت عملیات امبولانس 1 📚پاورپوینت عوامل استرس زای شغلی 📚پاورپوینت عوارض دخانیات 📚پاورپوینت فاز دوم 819fdb32 d5a8b7fb 📚پاورپوینت فرايند+تحليل+سلسله+مراتبي 📚پاورپوینت فرآورده های شیلات 📚پاورپوینت فرایند پرستاری خانواده 📚پاورپوینت فرایند تحلیل سلسله مراتبی AHP 80 اسلاید 📚پاورپوینت فرایند جوشکاری پلاسما 📚پاورپوینت فرصت های شغلی آموزش بهداشت 📚پاورپوینت فتومتر 📚پاورپوینت فساد آمین 📚پاورپوینت فصد 📚پاورپوینت فلسفه تربیت 📚پاورپوینت فصل 7 انتقال حرارت 📚پاورپوینت فلسفه آفرینش 📚پاورپوینت فناوری اطلاعات 27 اسلاید

هم اکنون فایل با مشخصه ی اورانیون وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.
کلمات کلیدی فایل:

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود

نام فایل :


فرمت : .doc


تعداد صفحه/اسلاید : 5


حجم : 27 کیلوبایتاورانیم
اورانیم عنصری است شیمیایی، با علامت اختصاری
U
، عدد اتمی آن 92 و جرم اتمی (عدد جرمی) آن 03/238 است. نقطه ذوب آن 3/1132 درجه سلسیوس، نقطه جوش آن 3818 درجه سلسیوس و چگالی آن 05/19 در 20 درجه سلسیوس است. فلزی است شکلپذیر و به رنگ سفید نقره ای. اتم اورانیم سنگین ترین اتم یک عنصر طبیعی است. در پوسته زمین بسیار فراوان تر از عنصرهای معروفی مانند ید، جیوه و نقره است. اما در بیشتر سنگهای اورانیم دار، فقط مقدار خیلی کمی از این فلز وجود دارد. اورانیم هرگز به صورت خالص در طبیعت یافت نمی شود. از نظر شیمیایی بسیار واکنشپذیر است و به آسانی با بیشتر غیرفلزها وبعضی از اسیدها مانند اسیدئیدروکلریک ترکیب می شود.
این فلز دو ویژگی مهم دارد. یکی اینکه
رادیواکتیو
است، یعنی اتمهای آن به طور طبیعی شکسته می شوند و اشعه آزاد می کنند. از این اشعه در پزشکی، کشاورزی، صنعت، زمین شناسی و زیست شناسی استفاده می کنند. دوم اینکه بعضی از اتمهای آن شکافتپذیرند، یعنی می توان به طور مصنوعی از راه تاباندن نوترون، هسته آنها را به دو جزء شکافت که در نتیجه انرژی خیلی زیادی آزاد می شود. از این انرژی هسته ای در نیروگاهها برای تولید برق استفاده می کنند. در ساختن بمب اتمی و دیگر سلاحهای هسته ای نیز از همین انرژی استفاده می شود. در گذشته های بسیار دور از ترکیبهای اورانیم در ساختن شیشه رنگی استفاده می کردند. واژه اورانیم از نام سیاره اورانوس گرفته شد. این سیاره هشت سال پیش از اورانیم کشف شده بود.
رادیواکتیویته و شکافتپذیری
اورانیم چند اتم گوناگون دارد، ولی همه آنها از نظر شیمیایی رفتار یکسانی دارند. در هسته این اتمها تعداد نوترون ها متفاوت است، اما همه آنها 92 پروتون دارند. به این چنین اتمها
ایزوتوپ
می گویند. اورانیم 234، اورانیم 235 و اورانیم 238، سه ایزوتوپ اورانیم هستند که در طبیعت یافت می شوند. تعداد پروتون ها در هسته اتمهای این سه ایزوتوپ 92 است، اما عدد جرمی، یعنی مجموع تعداد نوترون های آنها به ترتیب 234، 235، و 238 است. علاوه بر اینها، دانشمندان تاکنون یازده ایزوتوپ مصنوعی اورانیم نیز ساخته اند. همه ایزوتوپ های اورانیم رادیواکتیو هستند.
...


برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود