اندازه گیری چیست

مطالب دیگر:
🔗متن فارسی استاندارد بین المللی IATF16949 ویرایش 2016🔗دانلود کتاب طراحی آزمایشها ( DOE )🔗پرسشنامه سخت رویی کوباسا🔗پرسشنامه مقابله با موقعیت های استرس زا (CISS-SF)🔗پرسشنامه سرسختی ذهنی( SMTQ)🔗پرسشنامه نگرش نسبت به تغییر سازمانی🔗پرسشنامه حالات خلقی برومز🔗پرسشنامه نیمرخ حالات خلقی – POMS🔗پرسشنامه فشار روانی یا استرس مسلچ-MSI🔗بررسی رابطه سبک هاي دلبستگی و سبک هاي هویت باسلامت روان و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دخترپیش دانشگاهی🔗بررسی برنامه ریزی منابع سازمانERP🔗بررسی در مورد فلیپ فلاپ🔗بررسی استراتژي توسعه بازاريابي و بازاريابي تركيبي🔗بررسی فرهنگ و مدیریت استراتژیك🔗بررسی برابری یا نابرابری از مزایای اجتماعی🔗بررسی کارل مارکس🔗بررسی عناصر تشکيل دهنده جرم -تفکيک جرائم🔗بررسی برنامه ریزی صنعتی🔗بررسي و مطالعه مکانيزم هاي بانک هاي اطلاعاتي توزيع شده سيا🔗بررسی بلوتوث🔗بررسی بازاریابی🔗بررسی باروری زیتون🔗بررسی باقلا🔗بررسی گياهان داروئی🔗بررسی برنج دیم

هم اکنون فایل با مشخصه ی اندازه گیری چیست وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.
کلمات کلیدی فایل:

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود

نام فایل :


فرمت : .doc


تعداد صفحه/اسلاید : 5


حجم : 39 کیلوبایت؟
بنا به تعریفی که در کتاب معروف نظریه روان سنجی آمده است. اندازه گیری از قواعدی تشکیل می یابد که برای نسبت دادن اعداد به اشیا (یا افراد) به کار می رود ، به گونه ای که صفاتی از آن اشیاء (یا افراد) را به صورت کمیت نشان می دهد.
اصلاح قواعدی حاکی از این است که اندازه گیری دارای نظم و ترتیب است و این نظم و ترتیب را باید بطور دقیق و روشن بیان کرد. در بعضی موارد این قواعد چنان بدیهی هستند که توضیح مفصل آنها ضرورت ندارد. مانند موقعی که از خط کش برای اندازه گیری طول یک متر استفاده می شود. اما قواعد مربوط به اندازه گیری صفات روانی و متغیرهای آموزشی تا این اندازه آشکار نیستند. برای مثال ، اندازه گیری هوش یا یادگیری دانش آموزان به بیان دقیق قواعد اندازه گیری نیاز دارد. به ویژه در آزمونهای میزان شده ، بیان قواعد اندازه گیری بطور روشن بسیار ضروری است. فایده بیان قواعد اندازه گیری این است که این قواعد کمک می کنند تا افراد مختلفی که وسیله ی اندازه گیری را مورد استفاده قرار می دهند به نحو یکسان آنرا بکار برند.
ویژگی دیگر تعریف اندازه گیری ، کاربرد اصطلاح صفت در آن تعریف است. این مفهوم حاکی از آن است که ما، در اندازه گیری ، شی یا فرد را اندازه گیری نمی گیریم ، بلکه صفتی از آن را اندازه گیری می کنیم. ما میز یا دانش آموزان را اندازه گیری نمی کنیم ؛ بلکه طول یا عرض میز یا هوش و پیشرفت تحصیلی دانش آموز را اندازه می گیریم.
مفهوم مهم دیگر تعریف اندازه گیری ، تبدیل صفات مورد اندازه گیری به کمیت و نشان دادن آنها به صورت اعداد است. منظور این است که اندازه گیری باید نشان دهد که چه مقدار از یک صفت در شی یا شخصی مورد نظر موجود دارد.
- آزمون چیست و چه فرقی با اندازه گیری دارد؟
آزمون یکی از وسایل اندازه گیری روانی و پرورشی است و به آن نوع وسیله ی اندازه گیری گفته می شود که از تعدادی سوال تشکیل شده که غالباً بطور کتبی در اختیار آزمون شونده گذاشته می شوند تا به آنها جواب دهد. اگر چه آزمون یکی از وسایل اندازه گیری آموخته های شاگردان در جریان فعالیت های آموزشی است. اما نمی توان مفهوم آن را کاملاً با مفهوم اندازه گیری یکی دانست. زیرا آزمون ویژگی یا صفتی را مستقیماً اندازه گیری نمی کند ، بلکه تنها نمونه ای از رفتار را اندازه می گیرد. مثلاً در اندازه گیری های روانی ، صفت مورد اندازه گیری از روی پاسخ هایی که آزمون شونده به سوالات آزمون می دهد استنباط می شود.
عوامل مهم در اندازه گیری
1- انتخاب آزمون.
2- نقش مهارت ها و روش های اجرای آزمون
3- کاربرد نتلایج آزمون ها
...


برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود